Jak pečovat o skleněné nádobí – Jak mýt sklenice ale i vzácnější kousky?

Sklenice, talířky, karafy nebo džbány, to vše patří mezi klasické nádobí, které doma máme. Víte, ale jak o skleněné kousky doma pečovat, aby dlouho vydržely.

Jak pečovat o skleněné nádobí – Jak mýt sklenice ale i vzácnější kousky?

Každý z nás doma má skleněné nádobí. Skleněné misky, pohárky na vody, sklenice na víno, talířky, džbánky nebo karafy. To všechno patří mezi skleněné nádobí. Můžeme si pořídit obyčejnější nádobí, na kterém moc nesejde, ale pak můžeme mít doma i hotové skvosty, třeba křišťálové. Jak se o vzácnější a křehčí sklo starat a co rozhodně nepatří do myčky na nádobí? Správnou péčí totiž zajistíte, že nádobí bude stále krásné a jako nové.

skleničky na víno

Co nedávat do myčky na nádobí?

Myčku na nádobí si v mnohých domácnostech zvykli používat natolik, že no ní občas lidé opravdu dají všechno. I když myčka má také slabší programy, na některé kousky se vážně nehodí. Pokud doma máte vzácnější kousky a to například po babičce, vždy je myjte v rukou, přece nechcete, aby se vám v myčce otloukly. Ale tohle neplatí jen u vzácnějšího a zdobeného nádobí. Ani například sklenice na víno se do myčky na nádobí rozhodně nedávají. Koneckonců myčky jsou vhodné spíše na mytí nádobí od večeře, než na mytí vzácného skla.

skleněná váza

Jak mýt skleničky?

Sklenice https://www.sklenenyshop.cz/sklenice/ jsou jinou kapitolou. Sklenice mohou být tenké, vysoké, malé a baňaté, mohou být se zdobením i bez něj. No a pak jsou tu sklenice na víno. Zvláště u těch je důležité pohlídat, aby sklenice byly krásně čisté, vyleštěné a vypadaly dokonale. Je tedy vždy lepší mýt všechny sklenice ihned po použití. Pokud ovšem tu možnost nemáte, do skleniček nalijte trochu vody a nechte je tak. Nedovolte, aby zbytky tekutin na dně zaschnuly, to vytváří tmavé a zašlé skvrny, kterých se pak těžko zbavuje.

Na odolnější usazeniny ale můžete použít ocet. A pokud chcete mít krásně vyleštěné sklo, nechávejte jej dobře okapat. Po okapání už ho stačí prostě suchou utěrkou jen doleštit. Skleněné nádobí se také snažte mýt hezky postupně a ne najednou, aby se zbytečně neotloukalo, což se může stát velmi snadno.