Co dělat, když jste se dostali do dluhové pasti?

Dluhy nejsou příjemné pro nikoho z nás. Ale někdy se jim zkrátka nevyhneme, zvláště v dnešní době, kdy se ceny všechno zvedají a někdo zkrátka nemá volbu a musí si peníze půjčit. Pokud si vezmete jednu půjčku, kterou zvládáte úspěšně splácet, není to nic hrozného. Za pár let půjčku splatíte a můžete si dál žít spokojený život. Horší případ ale je, pokud se vám podaří spadnout do dluhové pasti.

dluuhy

Co to je dluhová past? Je to situace, kde nezvládáte splácet svou půjčku, či půjčky a řešíte to tak, že si vezme další půjčku, abyste ty původní doplatili, nebo abyste měli na splátky. Čím dále tak pokračujete, tím se dluhová past, do které padáte prohlubuje, až může dojít až k tomu, že na vás budou uvaleny exekuce, nebo budete nuceni vyhlásit osobní bankrot. A k takovému řešení nechce dospět nikdo z nás.

Jak se vyhnout takové situaci? Především, půjčujte si opravdu jen v situaci, kdy není jiného zbytí. Opodstatněné důvody jsou investice do zdraví, vzdělání, koupě nemovitosti nebo nutná koupě auta. Rozhodně si nepůjčujte na „zbytečnosti“, jako dovolená nebo dárky k Vánocům.

Když si budete brát půjčku, pečlivě si prostudujte smlouvu. Opravdu si přečtěte každý jednotlivý bod a zahleďte se hlavně na úroky a RPSN. To vám řekne, o kolik dlužnou částku při vracení přeplatíte. Předem si také spočítejte, kolik maximálně můžete měsíčně dávat jako splátku a za tu částku rozhodně nejděte. Některé společnosti vám půjčí, i když nemáte dostatečný příjem, ale poté toho budete litovat.

kalkulačka

Jestli máte víc půjček, které obtížně splácíte, existuje takzvaná konsolidace. Tu vám může nabídnout třeba vaše banka. Jedná se o sloučení všech vašich půjček do jedné, která bude spadat pod vaši banku. Většinou vám k tomu nabídne lepší úrok. Pokud jste se dřív hrabali horko https://www.csas.cz/cs/osobni-finance/pujcky/pujcka těžko z dluhů a nyní máte záznam v registru, je to pro vás špatné, pokud potřebujete financování. Třeba takovou hypotéku vám banka nyní rozhodně neposkytne. Existuje ale hypotéka bez registru https://nebankovnihypoteky.net/hypoteka-bez-registru/.