Trh je prostě trh

Je naprosto logické a pro každého snadno pochopitelné, že se my lidé chceme mít co nejlíp. Je tomu tak konec konců u všech živých tvorů a kdo by smýšlel jinak, nebyl by zase až tak docela normální.

My lidé se jednoduše chceme mít pořád líp a líp. A i kdybychom se měli tak dokonale, jak si to momentálně představujeme ve svých snech, nebyli bychom spokojení, protože i pak bychom chtěli ještě víc. Inu, nikdy bychom neměli a také nemáme dost.

Což v praxi vidíme nejlépe na penězích a tom, co si za ně můžeme pořizovat. Máme určitou kupní sílu, což znamená, že si za své příjmy můžeme dovolit pořízení určitého množství výrobků a služeb, jenže i když by to k uspokojení našich potřeb stačilo, chtěli bychom víc. Víc peněz při zachování nebo ještě lépe poklesu cen toho pořizovaného.

rubly ruské

A je to možné? Vlastně je. Ovšem pouze nastane-li některá ze dvou situací, které to umožňují.

  1. Tím, že víc a efektivněji pracujeme, si za hodnoty, jež tím nabídneme ostatním, vysloužíme větší finanční odměnu. A za tu si toho pak samozřejmě můžeme i víc pořídit. Což je logický a rozumný způsob, který je tu ku prospěchu všem.
  2. Zvolíme si rozdávačné politiky, kteří si nás populisticky ‚koupí‘ tím, že do nás začnou strkat peníze bez ohledu na to, zda si je zasloužíme. A když pak peníze v rozpočtu dojdou, nechají od centrálních bankéřů natisknout další, teď už ničím nekryté peníze, které se rovněž rozdají žádajícím lidem, nemajícím nikdy dost. Což je ale počínání nerozumné.

ruské peníze

Proč je to druhé řešení nerozumné a nesporně zavrženíhodné? Hlavně proto, že to není žádné řešení. A navíc to poškozuje všechny, kdo nějaké peníze mají. Protože tím vzniká nerovnovážný stav na trhu. A dříve či později musí následovat zdražování. Je-li peněz víc než toho, co se za ně dá pořídit, musí se prostě zdražit. Jinak by zboží předčasně došlo, obchody by zely prázdnotou a leckomu by zbyly ony teď už neutratitelné peníze. Jak známe z dob socialismu.

A tak je záhodno počínat si rozumně. Protože vše související s penězi, půjčky nevyjímaje, je důležité a mělo by se tu jednat s rozumem. Trh si žádá rovnováhu Hypotéky bez registru také. A kdo tu hazarduje, ten nakonec špatně dopadne.